עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

"הפול" ביטוח חובה

"הפול" ביטוח חובה – מה ניתן לעשות כאשר לא ניתן לרכוש דרך חברת ביטוח רגילה ביטוח חובה?

כל רכב בישראל עלול להיקלע לתאונה באשמתו או שלא,בכל מקרה, מישהו צריך לשלם על נזקי הגוף שיקרו כתוצאה מכך ואת זה עושה ביטוח החובה. לכל נהג יכולים להיות ביטוחים בסיסיים או נרחבים, אבל ביטוח חובה, כשמו כן הוא- ביטוח המחויב על פי חוק ובלעדיו אסור לעלות על כלי הרכב ולנהוג. כל חברת ביטוח בישראל מציעה ביטוח חובה לנהגים ולרכבים על פי בחירתן ושיקוליהן העסקיים. בכתבה זו נעסוק בביטוח החובה ונסביר את כל מה שנדרש לנהג כדי לפעול כחוק באמצעות ביטוח שאפשר למצוא בתאגיד המנהל של המאגר לביטוח רכב חובה "הפול" בע"מ.

איזה ביטוח עושים ב"הפול"?

"הפול" ביטוח מציע ביטוחי חובה בלבד ולא מתעסק בביטוחי רכוש. הביטוח נעשה לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (הפלת"ד) והוא כולל כל חבות לנזקי גוף לאדם שתחול על המבוטח בגלל הרכב. הביטוח מכסה אובדן הכנסה, הוצאות רפואיות וסעיף כאב וסבל.

הכיסוי הינו לנהג, לנוסע ולהולך רגל שחס וחלילה פגעו בו.

ביטוח חובה מחויב לכל רכב מנועי על פי חוק ב"הפול" ניתן לרכוש ביטוח זה גם אם בחברות מסורתיות לאו, ועל כך נפרט בהמשך.

ניתן לבטח כלי רכב מסוג: דו-גלגלי, פרטי, מסחרי, מונית, אוטובוס, רכב משא ומטענים, רכב מיוחד כמו אמבולנס, הנדסי, חקלאי, לצורכי עבודה כמו טאטוא וגרירה, רכב חירום כמו כבאיות רכבי שטח, טרקטורונים ועוד.

למה צריך את חברת "הפול"?

כאמור, החוק בישראל קובע שכל רכב חייב להיות בעל ביטוח חובה כדי לפצות על כל נזקי הגוף שעלולים להיגרם כתוצאה מתאונה. הביטוח הוא חובה ללא קשר לרמת הנהיגה אלא משום שתאונות אכן קורות לעתים, אך לרקורד הביטוחי והתעבורתי של הנהג וגם לסוג כלי הרכב יש קשר לכך שחברות ביטוח לא תמיד מוכנות לספק ביטוח חובה לנהג בתנאים הרגילים ולכן המדינה הטילה על חברות הביטוח להקים חברת ביטוח שתיתן מענה לבעיה זו ותבטח בביטוח חובה את כל הנהגים והכלים שחברות הביטוח הרגילות מסרבות לבטח, עקב כך הוקם התאגיד המנהל של המאגר לביטוח רכב חובה הניקרא "הפול".

למה לא מבטחים אוטומטית נהגים בביטוח חובה?

לימודי נהיגה לא מבטיחים התנהגות בטוחה כנהגים, למרות שברור שאין לאף אחד כוונה לעלות לכביש ולגרום לתאונות. בגלל תנאים שונים, נהגים יכולים להוות סיכון ביטוחי גבוה יותר על פי הנתונים המצטברים עם השנים, כמו שכיחות במעורבות בתאונות, שלילת רישיון מרובות, התנהלות לא סבירה בהפעלת הפוליסות, גיל וכדומה. לכל חברת ביטוח יש שיקולים משלה וזכות לסרב לבטח מי שפונה אליה מכל סיבה שהיא ומשום כך, נהגים אלה יקבלו סירוב כשיפנו לעשות ביטוח חובה לכלי רכב.

האם התעריף יקר יותר ב"הפול"?

לאו דווקא, מחירי הפול הם מחירים מפוקחים ואינם גבוהים ביחס לאותם הסיכונים שחברות הביטוח לא מוכנות לקחת על עצמן מבלי להבטיח את עצמן בעתיד. בתחום הביטוח לכל סיכון יש מחיר שצריך לשלם ולכן נהגים בעלי רקורד ביטוחי ותעבורתי בעייתי ישלמו יותר על ביטוח החובה שלהם שיתייחס גם לסיכון הגבוה שלהם. זה חשוב לא רק בגלל הבטחת החזר ההוצאות למקרה של תאונה נוספת אלא גם כדי לנסות להרתיע אותם בכל זאת מנהיגה פרועה וביצוע עבירות תנועה. חשוב לדעת שהפרמיה תיקבע על פי גיל הנהג, וותק לרשיון הנהיגה לסוג הרכב המבוקש, רקורד הרשעות תעבורתיות ושלילות רישיון נהיגה, מספר תביעות גוף בשלוש השנים האחרונות וגם לפי המאפיינים של הרכב, סוגו, נפח המנוע שלו, כוחות סוס, מערכות בטיחות ועוד.

מה חשוב לדעת על התאגיד?

"הפול" ביטוח השתנה עם השנים וכיום הוא מוגדר לפי הרפורמה בביטוח הרכב משנת 2001. בהגדרתו, זהו תאגיד ביטוח חובה לנהגים מסורבי ביטוח ברכב מנועי שלא הצליחו לרכוש ביטוח חובה אצל מבטח כלשהו. לכן, הוקם למענם תאגיד "הפול" ומהווה להם במקרים מסוימים כפתרון היחיד לביטוח חובה בארץ.

למה יש הבדל בין רכב דו-גלגלי לרכב רגיל בביטוח חובה?

בהתאם לתפיסה שביטוח חובה לרכב ב"הפול" מתאים לכל רכב שיש לו סיכון גבוה יותר להיקלע לתאונה, גם רכב דו-גלגלי יבוטח בביטוח חובה ב"הפול".

במדינת ישראל לא קיימת חברת ביטוח מסורתית המבטחת אופנועים בשגרה משום שהסיכון לבטח אותם גדול יותר: הם מעורבים הרבה יותר בתאונות וגם משום שכל פגיעה גופנית ברוכב אופנוע היא הרבה יותר קשה ומסוכנת. חברות הביטוח חייבות לפעול לפי הנתונים היבשים של הסטטיסטיקות המצטברות ולכן הן לא מבטחות ביטוח חובה לאופנוע.

 הגוף היחיד שמבטח אופנועים בביטוח חובה הוא "הפול". לפי החוק, אסור לעלות על רכב מנועי במדינת ישראל ללא ביטוח חובה. ולכן זוהי הפשרה שנעשית בין הסטטיסטיקה הוודאית לבין הצרכים של נהגי האופנועים. במקרה זה הביטוח חובה גבוה אמנם אבל הוא מפוקח ואינו גבוה ביחס לסיכון.

איפה ואצל מי רוכשים ביטוח חובה שיורי?

ניתן לרכוש את הביטוח בכל אחת מחברות הביטוח אשר להן הסכם שת"פ עם חברת "הפול" או בסניפי "הפול" הפזורים ברחבי הארץ.

סוכנות הביטוח אודי דגן מורשית לבטח אף היא ביטוחי חובה בחברת "הפול".

ובנוסף, הסוכנות נבחרה כזכיינית להפעלת סניף חברת "הפול" בירושלים.

ביטוח אופנוע
דלג על ביטוח אופנוע
קבל הצעת מחיר
דלג על קבל הצעת מחיר

לקבלת הצעת מחיר

checked
עבור לתוכן העמוד